Popularna dieta bezglutenowa – kto i kiedy powinien z niej korzystać?

Hossein Farahani z Unsplash
Hossein Farahani z Unsplash

Dieta bez glutenu stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Jest to rezultat rozpowszechnienia badań na nietolerancje pokarmowe oraz promocji diety przez celebrytów. Korzystanie z diety bez glutenu jest jednak konieczne tylko w niektórych sytuacjach.

Gluten: czy jest się czego bać?

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych, które znajdują się w zbożach jak np. jęczmień, pszenica, żyto, orkisz i pszenica. Dzięki temu, że gluten pomaga wyrobić ciągliwą konsystencję ciasta, stosuje się go do produkcji wielu produktów zbożowych. Nic więc dziwnego, że gluten, zaraz po mleku, jest jednym z najczęściej występujących alergenów pokarmowych. Nietolerancja glutenu może mieć poważne skutki, w tym doprowadzić do uszkodzenia kosmków jelitowych. Poza tym powoduje również takie choroby np. celiakia. Jeżeli okaże się, że problem dotyczy nas lub kogoś z grona naszych bliskich, rozsądną decyzją jest przejście na dietę bez glutenu, którą oferuje np. catering dietetyczny Gorzów Wielkopolski.

Dieta bezglutenowa – dla kogo?

Dieta bezglutenowa jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w świecie dietetyki i zdrowego odżywiania. Dużą popularność zawdzięcza osobom, które dobrowolnie rezygnowały z produktów zawierających gluten, mimo że nie zmagały się z nietolerancjami pokarmowymi. Dodatkowo celebryci ze wszystkich ekranów krzyczą, jak to po odstawieniu glutenu z diety zrzucili nadprogramowe kilogramy, czują się lepiej i mają więcej energii. W niektórych przypadkach wyznania są całkowicie prawdziwe, jednak najlepsze rezultaty odczują osoby ze stwierdzonymi nietolerancjami pokarmowymi. Dieta bezglutenowa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób cierpiących na celiakię, czyli chorobę trzewną. Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która w niektórych przypadkach zmusza chorych do korzystania z diety bezglutenowej przez całe życie. Dieta bezglutenowa jest również wskazana dla osób z alergią na gluten, czyli przypadłością, która z czasem może zostać pokonana lub zmniejszyć jej wpływ na nasze zdrowie. Dieta bezglutenowa należy do grupy diet eliminacyjnych, czyli takich, które zakładają rezygnację ze spożywania określonej grupy produktów. Restrykcyjność planu żywieniowego opartego na zasadach diety bez glutenu sprawia, że dieta musi składać się z odpowiednich produktów, które dostarczą wszystkich potrzebnych składników odżywczych. W tym celu można skorzystać z oferty cateringu dietetycznego. Dieta pudełkowa sprawia, że nie musimy się zastanawiać, jakie produkty możemy spożywać i jak zadbać o swoje odżywianie.

 

Czy dieta bez glutenu jest dla wszystkich?

Dieta bezglutenowa powinna być stosowana jedynie przez osoby, które przeszły specjalistyczne badania i mają pewność, że mają nietolerancję pokarmową. W przypadku stosowania tak restrykcyjnej diety przez osoby zdrowe, dieta bez glutenu nie jest najlepszą opcją. Wykluczenie produktów zawierających gluten lub korzystanie z ich bezglutenowych zamienników (kasze jęczmienne, makarony pszenne, pieczywo, pęczak, otręby pszenne, kawy zbożowe, pieczywo, czekolady, produkty mleczne i wiele innych) na rzecz produktów bezglutenowych (ryż, kasze gryczane, komosa, owoce, orzechy, warzywa itp.) sprawi, że dieta będzie uboga w wiele ważnych składników. Największymi problemami na diecie bezglutenowej są trudność w dostarczaniu węglowodanów, żelaza, błonniku, cynku, wapń i witamin. Nie musimy się o to martwić jedynie w sytuacji, kiedy dokładnie tworzymy swój jadłospis lub korzystamy z diety pudełkowej, kiedy przygotowaniem posiłków zajmują się profesjonaliści.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: