Jak zdrowo się odżywiać? To nie takie trudne!

pixabay
pixabay

Niektóre zasady zdrowego odżywiania za pewne są nam znane, w praktyce jednak dość trudno jest nam je wcielać w życie. Pośpiech i brak czasu w życiu codziennym często sprawiają, że sposób odżywiania się na co dzień jest spychany na dalszy plan. A przecież to, co jemy ma wpływ na tak wiele aspektów naszego życia: na nasze zdrowie, nasze samopoczucie, a nawet na nasz nastrój, a już na pewno na to, ile ważymy i jak prezentuje się nasza sylwetka. Jeśli nie chcemy głębiej wchodzić w szczegóły zdrowego odżywiania- czasem wystarczy wprowadzić kilka podstawowych, dobrych nawyków żywieniowych, aby poczuć się lepiej. Czym jest zdrowe odżywianie?

Podobno jemy zdrowo- czy tak jest w rzeczywistości?

Badania przeprowadzone w 2019 roku przez CBOS pokazują, że aż 80% Polaków uważa, że odżywia się zdrowo. Bardzo istotny jest jednak fakt, że w porównaniu do wyników badań z lat poprzednich- niektóre złe nawyki żywieniowe naprawdę zostały przez wiele osób zniwelowane. Mowa tutaj na przykład o zmniejszeniu spożycia napojów słodzonych. Okazuje się też, że w porównaniu do 2014 roku, Polscy jedzą więcej warzyw i owoców.

Ciągle jeszcze nasza dieta bywa obfita w mięso oraz słodycze, co jest obszarem do zmiany w przyszłości. Coraz popularniejsze staje się także korzystanie z porad takiego specjalisty jak dobry dietetyk. Można więc powiedzieć, że wraz z upływem czasu sposób odżywiania się Polaków staje się coraz bardziej świadomy, a odpowiednia dieta jest ważnym aspektem życia.

Kilka ważnych zasad, którymi warto się kierować

– Warto mieć na uwadze fakt, że zdrowe odżywianie nie polega na tym, aby cały czas być na diecie i liczyć kalorie. Znacznie lepszym podejściem jest zmiana poszczególnych nawyków żywieniowych na zdrowe. Do takich nawyków może należeć np. odstawienie słodyczy pomiędzy posiłkami. Zrezygnowanie z przyzwyczajenia podjadania podczas oglądania telewizora lub też przy okazji pracy za biurkiem. Dobrym nawykiem jest też ograniczenie spożywania cukru- można to zrobić nie słodząc na co dzień kawy i herbaty czy też rezygnując z drożdżówek lub słodkich deserów mlecznych.

– Odpowiedzią na to, jak się zdrowo odżywiać nie jest gwałtowne zmniejszenie przyjmowanych porcji, co mogłoby wywołać napady głodu w ciągu dnia. Można jeść dużo, ale wybierając produkty zdrowe, lekkostrawne i niskokaloryczne, jak np. warzywa.

– Dobre odżywianie się to przyjmowanie regularnych posiłków, najlepiej w odstępach co 3 godziny czasu. Dzięki takiej regularności nie będziemy ani się przejadać ani głodować.

– Bardzo ważne jest to, co pijemy w ciągu dnia. Najlepiej, aby była to ilość około 2 litrów wody niegazowanej dziennie. Dobrym pomysłem jest wyeliminowanie gazowanych napojów kolorowych, a także kontrolowanie ilości wypijanej kawy. Do diety można wprowadzić zdrowe herbaty, np. herbatę zieloną, czerwoną czy kompozycje ziołowe.

– Tłuszcze są tak samo istotnym składnikiem pokarmowym jak białko, witaminy czy minerały. Ważne jednak, aby spożywać te tłuszcze, które są zdrowe, a więc przede wszystkim te o pochodzeniu roślinnym. Tymczasem, ograniczamy „zły tłuszcz”, którego nadmierne spożycie powoduje wzrost cholesterolu, a w konsekwencji problemy z drożnością naczyń krwionośnych.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: