Choć oscypki można kupić w wielu miejscach w Polsce to nierozerwalnie kojarzą nam się z Zakopanem. Podawane na ciepło, z żurawiną czy jako dodatek do dań kuchni regionalnej są jednym z pierwszych polskich produktów, które zostały objęte unijną ochroną. Z jakiego powodu oscypki są chronione oraz jak wygląda proces ich wytwarzania?
Co oznacza Chroniona Nazwa Pochodzenia?
Jest to obowiązujący w Unii Europejskiej system ochrony produktów rolnych, którego celem jest zachowanie tradycyjnych receptur oraz metod wytwarzania. Nazwa danego produktu zawsze związana jest z określonym obszarem i zazwyczaj tylko na nim możliwe jest jego produkowanie. Każdy producent, który zamierza wystawić na sprzedaż produkt chroniony musi poddać się kontroli. Konieczne jest także uzyskanie dokumentu, który jest świadectwem, że do produkcji wykorzystywane są tylko określone w specyfikacji produkty w wymaganych proporcjach. Ponadto kontroli zostaje poddany sam proces wytwórczy oraz zastosowane w nim technologie.
Jak powstaje oryginalny oscypek?
Obecnie tylko 47 producentów posiada ważne zezwolenie na wytwarzanie oscypków. Ponadto mogą być one produkowane wyłącznie w określonych gminach. Jest to 7 gmin zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego oraz powiat tatrzański, nowotarski i kilka gmin z powiatu suskiego, limanowskiego oraz nowosądeckiego. Oryginalne oscypki produkowane są z owczego mleka, którego zawartość nie może być mniejsza niż 60%. Z tego względu niemal niemożliwe jest kupienie prawdziwego oscypka w okresie zimowym, ponieważ w tym czasie owce nie są wypasane, ani dojone. Oscypek posiada także charakterystyczny kształt, który nadaje mu specjalna forma wykonana z drewna.
Wymagania co do składu oraz procesu produkcji oscypków są na tyle restrykcyjny, że niewielu osobom udaje się zdobyć zezwolenie. Z tego powodu często można spotkać się z serami, które tylko przypominają oryginał. I tak w ofercie wielu sklepów znajdziemy serki górskie, scypki czy serki bacy.
Jakie inne polskie wyroby regionalne są chronione?
Oscypek to nie jedyny wyrób regionalny, który podlega ochronie w Polsce. Jako pierwsza chronioną nazwą pochodzenia została objęta bryndza podhalańska, która wytwarzana jest wyłącznie na Podhalu. Jeśli chodzi o nabiał to podobne regulacje dotyczą także sera korycińskiego, redykołki oraz wielkopolskiego sera smażonego. Jednak wyroby regionalne, które zostały wpisane do rejestru to nie tylko nabiał. Zaliczyć do nich można także warzywa i owoce takie jak jabłka łąckie czy fasola korczyńska, mięso i wędliny np. kiełbasa lisiecka czy kabanos, a także wyroby piekarnicze takie jak obwarzanek krakowski, cebularz lubelski czy kołacz śląski.
Szukając najlepszych wyrobów regionalnych odwiedź konieczne sklep wyrobynaturalne.com
*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.