Celiaklia uchodzi za najpoważniejszą nietolerancję pokarmową u człowieka. Szacuje się, że 1 na 100 Polaków cierpi na tę chorobę.
W Polsce wykrywa się niewielki odsetek wszystkich przypadków. Obraz kliniczny celiakii różni się u poszczególnych chorych. Na podstawie rodzaju i nasilenia objawów wyróżnia się 3 typy celiakii:
1) pełnoobjawową, na tę postać najczęściej zapadają osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci. U osób, które cierpią na tę postać choroby, występują charakterystyczne objawy. Niestety, wielu lekarzy często myli ją z zespołem jelita drażliwego lub alergią pokarmową. Wśród symptomów celiakii pełnoobjawowej wymienia się: bóle i wzdęcia brzucha, biegunki, utratę masy ciała, zaburzenia rozwoju u dzieci, depresję, objawy niedoborowe towarzyszące m.in. anemii.
2) skąpoobjawową, zmiany chorobowe występują wyłącznie w błonie śluzowej jelita cienkiego. Zdarza się, że jedynym symptomem są afty w jamie ustnej. W związku z tym, iż celiakii skąpoobjawowej towarzyszą niespecyficzne objawy, lekarze rzadko rozpoznają tę postać choroby. Wśród najczęstszych symptomów wymienia się: niewyjaśnioną niedokrwistość z niedoboru żelaza, podwyższony poziom cholesterolu, afty, niedorozwój szkliwa zębowego, zaburzenia neurologiczne (neuropatia obwodowa, ataksja), wczesną osteoporozę, problemy ze skórą.
3) ukrytą (latentną). U osób, które zmagają się z tą postacią choroby, obraz jelita jest prawidłowy. Obecność przeciwciał antyendomysjalnych wskazuje na celiakię ukrytą. Nasilenie choroby bywa różne. W przypadku podejrzenia celiakii, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza.
Nieprzestrzeganie diety bezglutenowej niesie ze sobą poważne konsekwencje. W przypadku diagnostyki celiakii wywiad medyczny odgrywa istotną rolę. Warto pamiętać, iż po konsultacji z lekarzem nie należy przechodzić na dietę bezglutenową. W przypadku podejrzenia celiakii należy przeprowadzić badanie krwi pod kątem przeciwciał endomysium mięśni gładkich. Biopsja jelita cienkiego odgrywa kluczową rolę w diagnostyce celiakii. Jeśli wyżej wspomniane badania potwierdzą chorobę, należy przejść na dietę ściśle bezglutenową.
*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.