Ciąża a nadwrażliwość na gluten

Nie od dziś wiadomo, że kobiety przejawiające skłonności alergiczne, które zachodzą w ciąże, wymagają zastosowania specjalnej diety. Odpowiednia profilaktyka w tym czasie gwarantuje spokojny przebieg ciąży, a także zwiększa szanse na narodziny zdrowego dziecka.
Jadłospis z którego eliminuje się wszystkie pokarmy znajdujące się w grupie najczęściej uczulających to tradycyjnie spotykana praktyka w takich przypadkach.
Dieta kobiety w ciąży zawsze powinna być tak skomponowana, by dostarczać jej i nienarodzonemu dziecku wszystkich niezbędnych do zdrowego funkcjonowania składników. W przypadku osób z alergiami różnego typu, w tym także wynikające z nadwrażliwości pokarmowej na gluten, wymagane jest, by całkowicie wyeliminować te składniki z menu w czasie ciąży, a także przez cały okres karmienia piersią. Co więcej, także w przypadku gdy alergikiem jest ojciec dziecka, ważne jest zachowanie odpowiedniego sposobu odżywiania. Działanie to ma uchronić dziecko przed rozwojem choroby w jego organizmie. Jeżeli alergikiem jest matka, zalecenia te mają podwójną funkcję, ponieważ chronią zarówno ją, jak i maleństwo.
Obecnie przy niezwykle bogatej ofercie gotowych produktów i półproduktów dla osób z nietolerancją glutenu, żywienie zarówno kobiet w ciąży, jak i innych alergików cierpiących na dolegliwości alergiczne wywoływane po spożyciu glutenu, jest o wiele łatwiejsze niż dawniej. Szczegółowy skład produktów podawany na opakowaniach, a także ostrzeżenia o zawartości glutenu, w zdecydowany sposób ułatwiają codzienne funkcjonowanie alergików.
Ciąża bywa trudnym okresem w życiu kobiety. Zmiany hormonalne, brak kontroli nad własnym ciałem, a w przypadku istnienia alergii, także konieczność utrzymywania właściwej diety. Należy także pamiętać, że w przypadku alergii pokarmowych może dojść do gwałtownych reakcji organizmu na skutek spożycia produktów zawierających chociażby śladowe ilości alergenu. W skrajnych przypadkach atak alergiczny może zakończyć się poronieniem lub uszkodzeniem płodu.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: