Gluten utrudnia odchudzanie?

Gluten utrudnia odchudzanie?

Gluten – dla jednych szkodliwy alergen, dla innych zaś cenne białko roślinne, wokół którego toczy się wiele dyskusji. Czy gluten utrudnia odchudzanie?

Gluten i jego właściwości

Ta mieszanina białek roślinnych występuje w ziarnach zbóż. Znajdziemy ją w uprawianej na naszych ziemiach pszenicy, jęczmieniu czy życie. Gluten w połączeniu z wodą prowadzi do zawiązanie cząsteczek, dzięki którym uzyskujemy np. formę ciasta. Podczas pieczenia pęcherzyki dwutlenku węgla zostają uwięzione, dzięki czemu ciasto otrzymuje właściwą strukturę. Oprócz produktów zbożowych, na liście tych, zawierających gluten znajdziemy także wyroby mięsne, słodycze, nabiał a nawet leki. U coraz większej ilości osób diagnozuje się alergie na gluten lub całkowita nietolerancję.

Gluten i odchudzanie

Gluten jest obecny w prawidłowej diecie zdrowego człowieka. W przypadku kiedy nie ma potrzeby na eliminowanie go z diety, nie powinno się zaczynać specjalnej diety, ponieważ gluten jest źródłem składników odżywczych. Wprowadzenie diety bezglutenowej z pewnością odchudzi ale nie nas, tylko nasz portfel. Tego typu produkty są bowiem nawet dwa razy droższe od tradycyjnych. Ważnym argumentem na brak korelacji glutenu a odchudzaniem jest fakt, że jedzenie niezawierające tego błonnika ma w swoim składzie zwiększoną liczne cukrów i tłuszczy. Dzieje się tak z powodu substancji wiążących, które sztucznie zastępują gluten. glutenKolejną rzeczą jest brak cennych witamin, minerałów i składników odżywczych. Produkty bez glutenu nie dostarczają organizmowi niezbędnych do prawidłowej pracy mikroelementów. Jak powszechnie wiadomo, podczas odchudzania nie można zapominać o suplementacji witaminami, aby nie doprowadzić do problemów zdrowotnych i osłabienia organizmu oraz ciała. Dieta odchudzająca, oparta na wykluczeniu glutenu była wychwalana przez gwiazdy, ale nie udowodniono naukowo jej skuteczności i bezpieczeństwa.

Odchudzanie powinno odbywać się pod okiem dietetyka lub lekarza. Istnieją inne, skuteczne a przede wszystkim bezpieczne diety, które mogą pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, bez konieczności rezygnacji z glutenu.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.

PODZIEL SIĘ: