Tort dla chorego na celiakię

American Heritage Chocolate z Unsplash
American Heritage Chocolate z Unsplash

Pyszne ciasta czy też torty są słabością wielu ludzi. Na szczęście dietetycy pozwalają na ich spożycie od czasu do czasu.  Co jednak zrobić w sytuacji kiedy cierpimy na celiakię lub organizujemy przyjęcie
i wiemy, że wśród gości będzie osoba zmagająca się z tą chorobą? Jest na to sposób!

Życie bez glutenu

Celiakia to choroba trzewna, której towarzyszy odpowiedzieć immunologiczna na gluten, czyli białko obecne w zbożach. Znajdziemy je w pszenicy,  jęczmieniu, życie, owsie i kamucie.  Osoby, które borykają się z celiakią, muszą ściśle przestrzegać diety. W przeciwnym wypadku mogą rozwinąć się u nich poważne choroby.  Bez glutenu można żyć i  nie trzeba całkowicie rezygnować ze spożywania świeżego pieczywa, makaronu czy  słodyczy.  Ważne jednak,  aby były one wykonane z odpowiednich produktów.

Zamienniki produktów zbożowych

Mąka kukurydziana, z tapioki, ryżowa  oraz bezglutenowe kaszki dla dzieci mogą być spożywane przez chorych na celiakię. Stanowią one doskonałą bazą do wykonania rewelacyjnych i smacznych tortów na różne okazje.

Tort bezglutenowy

Bazą każdego ciasta jest przede wszystkim odpowiednio wypieczony biszkopt. Warto przyjrzeć się przepisom adresowanym do osób, które zmagają się z celiakią. Można je znaleźć na portalach internetowych. W wielu przepisach mąka kukurydziana zastępuje pszenną. Na jej kupno może pozwolić sobie każdy, ponieważ jest ona już powszechnie dostępna oraz stosunkowo niedroga.   Krem warto przygotować na własną rękę.  Należy unikać produktów typu instant. Proszek, z którego przygotowuje się kremy, może zawierać mąkę pszenną. Producenci często ją wykorzystują przy zagęszczaniu swoich wyrobów.

Ciasto warzywne

Kolejną alternatywą jest wykonanie biszkoptu w skład którego wchodzą warzywa. Słynne już ciasto marchewkowe słodzone miodem wprawi niejedną osobę w zachwyt oraz dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Świetną propozycją są również biszkopty na bazie startej cukinii oraz szpinaku przy niewielkim dodatku mąki kukurydzianej, które przygotowuje się podobnie.

Kawiarniany szał bezglutenowy

Na chwilę obecną również wiele restauracji oraz kawiarni oferuje w swoim menu produkty bezglutenowe. Niedzielne popołudnie przy kawie z kawałkiem szarlotki to propozycja, z której chorzy na celiakię wcale nie muszą rezygnować.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: