Celiakia objawy psychiczne

Celiakia należy do chorób, które dają bardzo dużo objawów – z których część może zupełnie nie kojarzyć się z zaburzeniami pokarmowymi. Do objawów tego typu należą zaburzenia psychiczne. Chory z celiakią, który jeszcze nie wie, że nie może spożywać glutenu, jest osowiały, czuje się przygnębiony i nie ma siły do działania.

Lęki chorobowe.

Przypomina to przede wszystkim depresję z zaburzeniami motywacyjnymi. Celiakia, która nie jest leczona, prowadzi także do utrudnionego wchłaniania substancji, które mają dobroczynne działanie na układ nerwowy. Jeśli w organizmie brakuje magnezu oraz witaminy B6, to chory odczuwa zdenerwowanie, roztrzęsienie, nie radzi sobie ze stresem. Podstawową metodą terapii jest wyeliminowanie z diety glutenu oraz intensywna suplementacja brakujących składników odżywczych. Objawy psychiczne mogą pojawić się także po zdiagnozowaniu chorego. Lęk budzi samo stwierdzenie lekarza, że choroba jest nieuleczalna – jednak po kilku tygodniach prawidłowego żywienia, lęk zmniejsza się w bardzo dużym stopniu.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: