Alergia na gluten

Gluten to podstawowe pożywienie milionów ludzi na całym świecie. Okazuje się, że kilka procent populacji nie może spożywać tego składnika. Alergia na gluten może doskwierać od urodzenia albo rozwinąć się w wieku kilku lat. Jakie są jej objawy? Przede wszystkim dziecko ma problemy z układem pokarmowym – bez przerwy doskwierają mu biegunki, brzuch jest bolesny.

Objawy alergii.

Wzrost dziecka ulega zahamowaniu, dlatego jest niższe, niż pozostałe dzieci w klasie. Alergia na gluten ma także objawy związane ze skórą – takie jak swędzące grudki w wielu miejscach na ciele. Jeśli występują takie objawy, należy porozumieć się z pediatrą, który skieruje dziecko na badania, lub przekaże dziecko do alergologa. Alergia na gluten jest rozpoznawana za pomocą testów po czwartym roku życia – związane jest to z dojrzałością układu immunologicznego. Z tego powodu u młodszych dzieci alergia będzie rozpoznawana na podstawie testów krwi. Jeśli badania wykażą alergię na gluten, będzie konieczne zastosowanie diety bezglutenowej.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: