Wegańskie zamienniki klasycznych produktów

Brooke Lark z Unsplash
Brooke Lark z Unsplash

Czasy, w których alternatywą dla mięsa były jedynie kotlety sojowe, należą do słusznie minionych. Na sklepowych półkach można dziś znaleźć zamienniki artykułów takich jak nabiał. Jeśli nie w punktach stacjonarnych, to w sieci z łatwością kupimy pełnowartościową żywność bez odzwierzęcych elementów.

Osoby chcące przejść na dietę wegetariańską czy wegańską nierzadko boją się to zrobić. Źródło ich obaw leży głównie w niewystarczającej wiedzy. Obawiają się niedoborów, brak im pewności, czy dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Kolejne powody to uprzedzenia oraz nastawienie, że żywność wegańska należy do drogich. Dotyczy to zwłaszcza odpowiedników klasycznych artykułów.

Skąd brać białko wegańskie?

Każdy wegetarianin wielokrotnie słyszał irytujące pytania typu „Co ty jesz, skoro nie jesz mięsa?” lub „Nie boisz się, że wpadniesz w anemię?”. Weganie spotykają się z nimi jeszcze częściej. Do pytań dochodzą stwierdzenia, że tego typu dieta to fanaberie dla osób, które nie muszą pracować fizycznie. „Życzliwi” podsuwają przykłady górników na szychcie bądź robotników budowlanych, którzy muszą jeść mięso, by mieć siłę. Niekończące się żarty o jedzeniu oraz przekonanie, że posiłki wegańskie są nieapetyczne czy niesmaczne to wciąż dla wielu wegan codzienność.

Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Kuchnia roślinna może być równie pyszna co tradycyjna, a przede wszystkim tak samo zbilansowana. Białko wegańskie znajdziemy nie tylko w produktach sojowych (tofu, mleko), ale i w zbożach (płatki owsiane, makaron, chleb, ryż), orzechach lub nasionach (migdały, orzechy ziemne, nerkowce, sezam, słonecznik, nasiona dyni itp.). Wysoką zawartością białka wyróżniają się warzywa strączkowe takie jak groch, fasola oraz soczewica (żółta, czerwona, zielona, brązowa, czarna).

Wegańskie białko bez glutenu i laktozy

Na początku przygody z wegetarianizmem lub weganizmem przydatne będą zamienniki klasycznych produktów. Dla wielu ludzi to nie tylko dieta, lecz również styl życia. Nie chcą przyczyniać się do krzywdy zwierząt, co nie znaczy, że mięso, jajka, ser czy mleko im nie smakuje. Z pomocą przychodzą im wegańskie odpowiedniki wędlin, pasztetów, napoje sojowe, owsiane, migdałowe lub kokosowe oraz przeróżne warianty kotletów. Wiele z nich zawiera pełnowartościowe białko bez glutenu.

Dzięki zamiennikom klasycznych produktów z czasem łatwiej uporać się z tęsknotą za mięsem, która niekiedy doskwiera tzw. wegusom. To zupełnie naturalne, zwłaszcza gdy byli nim karmieni od dziecka. Na szczęście przybywa artykułów, które odpowiadają na potrzeby różnych grup konsumentów, włącznie z osobami cierpiącymi na alergie pokarmowe. Jako przykład może służyć wegańskie białko bezglutenowe dostępne w sklepie SlimMeNatural. Nadaje się dla wegan, a także dla chorych na celiakię.

Odżywka białkowa bezglutenowa dla alergików

Osoby zainteresowane kupnem bezglutenowego białka bez trudu znajdą godne zaufania miejsce. Jedno z nich to slimmenatural.com. Można w nim zamówić wegańskie białka bez glutenu, laktozy czy cukru. Sprawdzają się jako dodatek do owsianek, omletów bądź koktajli. Wzbogacają dania główne oraz desery.

Po artykuły takie jak odżywka białkowa bezglutenowa sięgają osoby chcące zadbać o swoje zdrowie. Mogą intensywnie trenować albo po prostu być na diecie. Niezależnie od powodu będą zadowolone z wyboru produktu od SlimMeNatural.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: