Gluten uznawany jest za jeden z najbardziej alergizujących składników pokarmowych, który jest główną przyczyną występowania nadwrażliwości pokarmowych o podłożu alergicznym u blisko ¼ wszystkich osób z alergiami pokarmowymi.
Alergia na gluten nie jest jedyną formą nietolerancji tego składnika, ponieważ często zdarzają się przypadki zachorowań na celiakię, którą często mylona jest z alergią.
Pomimo tego, że gluten tak często spotyka się z reakcjami uczuleniowymi i wywołuje zaburzenia pracy układu pokarmowego, systematycznie dodawany jest do wielu gotowych produktów żywnościowych. Jego wartość odżywcza pozostawia wiele do życzenia, jednak specyficzne właściwości mechaniczne i fizykochemiczne, powodują, że doskonale sprawdza się tam, gdzie liczy się jakość, trwałość i apetyczny wygląd jedzenia. Gluten w przypadku osób zdrowych jest całkowicie bezpieczny, nie ma więc przeciwskazań, by wyeliminować ten składnik pokarmowy z produkowanych na szeroką skalę produktów.
W dzisiejszych sklepach można odnaleźć na półkach linie specjalnych produktów dedykowanych tzw. bezglutenowcom. Dzięki nim zakupy są o wiele łatwiejsze, nie trzeba szczegółowo analizować składu wszystkich produktów, a w domu nie trzeba wykonywać specjalnych testów na obecność glutenu w nowym rodzaju jedzenia, jakiego do tej pory nie próbowano. Jednak dobrze jest znać przynajmniej przybliżoną listę produktów, które gluten mogą w sobie zawierać.
Jak już wspomniano, gluten odznacza się wyjątkowymi właściwościami niezwykle docenianymi w przemyśle spożywczym. W ten sposób można go znaleźć w suszonych owocach (jako środek przeciwko sklejaniu się owoców), przetworach mlecznych takich jak jogurty, śmietana czy sery, w wielu sosach, ketchupie, majonezie, w koncentratach spożywczych, przetworach rybnych, w wędlinie i paczkowanym mięsie mielonym, w wielu słodyczach i lodach, a nawet w napojach (np. tańsze rodzaje kawy rozpuszczalnej zawierają dodatek kawy zbożowej, która jest bogatym źródłem glutenu). Wszystkie te produkty znajdują się w grupie uczulających.