Ukryta celiakia a opóźniony rozwój fizyczny

Ukryta celiakia a opóźniony rozwój fizyczny

Choroba trzewna może przebiegać prawie bezobjawowo. Celiakia jest chorobą niebezpieczną – znanych jest kilka jej odmian, niektóre bardzo ciężkie do wykrycia. Charakteryzuje się nieprawidłową reakcją na gluten – jego spożycie powoduje niszczenie jelita cienkiego.

Skutkuje to różnymi zmianami w organizmie oraz dolegliwościami, bowiem pokarm nie wchłania się prawidłowo.

Choroba ta ma kilka odmian. Jest odmiana klasyczna, gdzie występują objawy typowe, stąd jest łatwa do rozpoznania. Atypowa z kolei nie daje prawie żadnych oznak ze strony układu pokarmowego, objawy są za to widoczne w przypadku innych narządów. Celiakia ukryta, nazywana utajnioną, nie daje żadnych oznak klinicznych, co więcej, w badaniach często nie wykazuje się niszczenia jelita.

Celiakia utajniona

Objawy kliniczne to takie, które można zbadać, w jakikolwiek sposób zmierzyć. Są to tzw. symptomy, które od razu dają znać o tym, ze dzieje się coś nieprawidłowego. Ich brak może przysporzyć trudności w diagnostyce celiakii. Można jednak zauważyć opóźniony rozwój fizyczny.

Jest to również jeden z objawów, który występuje najczęściej u dzieci. Braki w stężeniu podstawowych składników odżywczych dają o sobie znać również poprzez stan i rozwój kości oraz mięśni. Zaburzenia takie mogą świadczyć o poważnej chorobie, jaka jest m. in. choroba trzewna.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: