Nadwrażliwość na białko roślinne jakim jest gluten, może być przyczyną wielu problemów w codziennym funkcjonowaniu, gdyż występuje w zbożach, często wykorzystywanych jest w przemyśle gastronomicznym. Jego mniejsze lub większe ilości można odnaleźć także w przetworach mlecznych, konserwach, wędlinach, paczkowanym mięsie, a nawet napojach.
Życie z alergią na gluten jest dziś nieco łatwiejsze, niż jeszcze kilka lat temu. W sklepach dostępne są już produkty przygotowane z myślą o osobach cierpiących na nadwrażliwość na ten składnik pokarmowy. Coraz więcej producentów żywności dodaje także ostrzeżenie na opakowaniu, że określony produkt nie powinien być spożywany przez osoby wykazujące reakcje uczuleniowe na gluten lub chorują na celiakię. Jedno proste zdanie – „Uwaga, może zawierać gluten”, pozwala świadomie zrezygnować z zakupu takiego produktu przez osobę z nadwrażliwością pokarmową. Dodatkowo powstaje wiele portali internetowych skierowanych zarówno do osób chorych, jak i ich bliskich. Nie brakuje tu porad z zakresu żywienia, czy radzenia sobie z typowymi objawami nadwrażliwości.
Biorąc pod uwagę fakt, że średnio 10-25 procent osób cierpiących na alergie pokarmowe przejawiają nietolerancję glutenu, na rynku dostępnych jest cały szereg produktów stanowiących alternatywę dla standardowych pokarmów. Słodycze, wędliny, przetwory, półprodukty i inne, wszystkie wolne od glutenu. W ten sposób nie trzeba przeprowadzać testów na obecność glutenu w nowym pokarmie, ponieważ zakupy w sklepie dla bezglutenowców pozwalają ze spokojem przygotować i zjeść normalny obiad, czy też dać dziecku paczkę pysznych i zdrowych ciasteczek, które mu nie zaszkodzą.
W skrajnych przypadkach, gdy reakcja uczuleniowa przebiega w bardzo gwałtowny sposób, stosowana jest dość mocno kontrowersyjna metoda odczulania. Niesie ona za sobą ryzyko wystąpienia znacznie poważniejszych reakcji organizmu, jednak w przekonaniu wielu osób to jedyna szansa na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.