Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Jannis Brandt z Unsplash
Jannis Brandt z Unsplash

Zdrowe odżywianie się jest niezwykle istotne. Dzięki niemu organizm może lepiej funkcjonować. Niejednokrotnie wyeliminowanie pewnych elementów z diety może poprawić stan skóry, pomóc pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych czy schudnąć. Warto wspomnieć także, że niektóre osoby nie mogą jeść wszystkiego z powodu alergii związanych z nietolerancją glutenu czy chorób i zmuszone są na przykład do diety bezglutenowej.

  1. Jakie są zalety diety wegańskiej?
  2. Gdzie znaleźć pełnowartościowe produkty dla osób na diecie wegańskiej?
  3. Czy dieta wegańska musi być jednostajna?

Zastanówmy się zatem, czy z produktów wegańskich można stworzyć naprawdę pyszny i zdrowy jadłospis.

Jakie są zalety diety wegańskiej?

Niestety, kuchnia roślinna wciąż wielu osobom kojarzy się wyłącznie z odmawianiem mięsa i niedoborem wartości odżywczych. Jest to jednak myślenie błędne. Wegańska dieta bezglutenowa lub zawierająca gluten może nieść ze sobą wiele pozytywnych efektów a brakujące składniki i minerały z powodzeniem zapewnić mogą produkty wchodzące w jej skład. Dzięki codziennej diecie wegańskiej można obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz ograniczyć otyłość. Ważne jest jednak, aby dieta była dobrana w odpowiedni, zapewniający wszystkie niezbędne składniki odżywcze sposób. Wiele ciekawych informacji znaleźć można na vege.sfd.pl, gdzie kupić można także ciekawe produkty dla wegan i osób niespożywających glutenu.

Gdzie znaleźć pełnowartościowe produkty dla osób na diecie wegańskiej?

Zdrowe produkty wegańskie i bezglutenowe znaleźć można w niemal każdym sklepie. Rzecz jasna większość z dostępnych to produkty odzwierzęce, jednak oferta dla wegetarian, wegan i osób z alergią na gluten nieustannie jest zwiększana. Dedykowane sklepy ze zdrową żywnością to oczywiście najlepszy wybór. Doskonałe warzywa znaleźć jednak można także w niewielkich warzywniakach czy bezpośrednio u rolników. Decyzja odnośnie zakupu konkretnych produktów jest bardzo ważna, ponieważ właśnie od nich zależy pozytywny efekt diety.

Czy dieta wegańska musi być jednostajna?

Oczywiście że nie! Osobom, które nie próbowały podjąć wyzwania, jakie stawia dieta wegańska mogą myśleć, że jest ona jednostajna i niesmaczna. Nic bardziej mylnego! Z samej kaszy jaglanej i warzyw można wyczarować wiele pysznych, kolorowych dań, a produktów wegańskich jest przecież o wiele więcej. Dieta bez produktów odzwierzęcych może być pełnowartościowa, zdrowa i przede wszystkim naprawdę pyszna. Warto spróbować podjąć to wyzwanie i przynajmniej przez jakiś czas odżywiać się zgodnie z zasadami weganizmu.

 

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: