Celiakia objawy

Celiakia to choroba układu pokarmowego, która łączy się jednoznacznie z nietolerancją glutenu. Objawy celiakii mogą przypominać wiele innych chorób, dlatego ważna jest prawidłowa diagnoza zarówno w przypadku występowania ich u dzieci, jak i u dorosłych osób. Jakie są objawy celiakii? Po pierwsze, osoba chora cały czas boryka się z bólami brzucha.

Objawy choroby.

W brzuchu gromadzi się duża ilość gazów – co wskazuje na to, że pokarm nie wchłania się prawidłowo. Wiąże się z tym przewlekła biegunka lub zaparcia. Ponieważ gluten niszczy kosmki jelitowe, chory chudnie i czuje się zmęczony. Może towarzyszyć temu depresja oraz zmiana nastroju. Celiakia w formie niemej nie daje wielu objawów – i to ona najczęściej diagnozowana jest u dorosłych. Można łatwo pomylić ją z zespołem jelita drażliwego. Kilka lat chorowania na tę formę celiakii potrafi wyniszczyć organizm w znacznym stopniu, gdyż składniki pokarmowe nie wchłaniają się, mimo spożywania. Prowadzi to do rozwijania się wielu objawów chorobowych, które mogą być kojarzone z różnymi chorobami.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: