Celiakia badania krwi

Celiakia to najcięższa postać alergii na gluten. Jednoznaczna diagnoza tej choroby jest możliwa dopiero po wykonaniu badań krwi. Jeśli pacjent ma typowe objawy kliniczne, które wskazują na zachorowanie na celiakię, lekarz zleca wykonanie badań serologicznych. Badania krwi w celiakii polegają na zbadaniu przeciwciał przeciw niektórym składnikom, które mogą pojawić się we krwi. Ich nazwy to endomysium oraz tranglutaminaza tkankowa.

Właściwa diagnoza

Inne badania krwi, które wykonuje się w przypadku zdiagnozowania tej choroby to morfologia krwi, która pozwala ocenić zniszczenia, które zostały spowodowane przez chorobę w naszym ciele. Ważne jest badanie zawartości żelaza, dlatego, że celiakia znacznie zmniejsza jego wchłanianie. To samo tyczy się poziomu wapnia oraz czynników krzepnięcia krwi. Im dłużej chory żył z celiakią, tym więcej badań zleci lekarz i tym dłuższa będzie terapia, która doprowadzi chorego do pełni sił. Badania laboratoryjne pomagają precyzyjnie dobrać preparaty o działaniu wzmacniającym organizm.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: