Celiakia, inaczej choroba trzewna, to dolegliwość, której nie należy mylić z alergią na gluten.
Głównymi objawami reakcji alergicznej na gluten są wymioty, biegunka, zmiany skórne lub trudności z oddychaniem, czyli dolegliwości typowe dla uczulenia. Celiakia jednak nie jest reakcja alergiczną, a uwarunkowana jest nieprawidłową reakcją autoimmunologiczną, która powoduje nietolerancję glutenu. Jest uwarunkowana genetycznie i niestety, nie jest uleczalna.
Celiakia – co powoduje?
Gluten działa nieprawidłowo na jelito cienkie, powodując jego niszczenie, a konkretnie zanik kosmyków, które niezbędne są w procesie trawienia. Przez ich braki wchłanianie składników pokarmowych jest nieprawidłowe, a w efekcie organizm otrzymuje ich za mało. Jest to bardzo niebezpieczne, bo prowadzi do rozwoju szeregu innych chorób.
Kiedy wykonać badania?
Wskazaniem do wykonania badania na celiakie są takie dolegliwości jak – zapalenie tarczycy, niedobory żelaza, cukrzyca, zespół Downa, zapalenie jelita grubego, osteoporoza, marskość wątroby czy opryszczkowate zapalenie skóry. Ponadto, uwagę powinny zwrócić dolegliwości brzuszne i jelitowe, opóźnienie rozwoju dziecka, nowotwory czy zaburzenia psychiczne.
Aleksandra Wiktor
*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.