W przypadku chorób takich jak alergie pokarmowe można powiedzieć, że codzienne życie alergika i jego rodziny to nieustanne funkcjonowanie zgodnie z określonymi zasadami. Od tego bowiem często zależy możliwość wyleczenia dolegliwości alergicznych, a także większa kontrola w sytuacji wystąpienia reakcji uczuleniowej.
W zależności od tego w jakim wieku jest osoba z nadwrażliwością pokarmową wywołaną obecnością glutenu, życie pozostałych członków rodziny może być w mniejszym lub większym stopniu dopasowane do potrzeb alergika.
Dziecięce alergie nie stanowią tak dużego problemu, jak mogłoby się wydawać. Niemowlęta i małe dzieci karmione są w nieco inny sposób, nawet jeżeli są całkowicie zdrowe. Standardowe zakupy zawierają więc zarówno produkty dla dziecka, jak i dorosłych członków rodziny. Podobnie dzieje się w przypadku dzieci z alergią na gluten. Tu również kupuje się nieco inne produkty dla pociech, niż dla rodziców. Ważne jest jednak, aby wybierać produkty przeznaczone dla osób z nadwrażliwością na gluten.
W przypadku starszych osób, które teoretycznie mogą jeść te same pokarmy, pojawia się problem „podwójnego” gotowania. Oczywiście, nie wszystkie posiłki muszą być w taki sposób przygotowywane, ważne jest jednak, aby nie podawać choremu, tych produktów, które zawierają gluten.
Jeżeli można mówić o jakiejkolwiek potrzebie dostosowywania się do życia osoby cierpiącej na nadwrażliwość pokarmową, to chyba jedynym takim elementem jest umiejętność udzielania pomocy, gdy dochodzi do reakcji uczuleniowych. Jak wiadomo, w zależności od wieku, a także stopnia wrażliwości mogą wystąpić mniej lub bardziej gwałtowne reakcje na kontakt z substancją alergizującą. Rodzice dzieci u których wykryto alergie, powinni zachować większą czujność i rejestrować wszystkie niepożądane reakcje po spożyciu określonego pokarmu.