Ukryta celiakia a opóźniony rozwój fizyczny

celiakia, choroba trzewna, celiakia utajniona, zaburzenia w rozwoju, alergia na gluten

Choroba trzewna może przebiegać prawie bezobjawowo. Celiakia jest chorobą niebezpieczną – znanych jest kilka jej odmian, niektóre bardzo ciężkie do wykrycia. Charakteryzuje się nieprawidłową reakcją na gluten – jego spożycie powoduje niszczenie jelita cienkiego.

Skutkuje to różnymi zmianami w organizmie oraz dolegliwościami, bowiem pokarm nie wchłania się prawidłowo.

Choroba ta ma kilka odmian. Jest odmiana klasyczna, gdzie występują objawy typowe, stąd jest łatwa do rozpoznania. Atypowa z kolei nie daje prawie żadnych oznak ze strony układu pokarmowego, objawy są za to widoczne w przypadku innych narządów. Celiakia ukryta, nazywana utajnioną, nie daje żadnych oznak klinicznych, co więcej, w badaniach często nie wykazuje się niszczenia jelita.

Celiakia utajniona

Objawy kliniczne to takie, które można zbadać, w jakikolwiek sposób zmierzyć. Są to tzw. symptomy, które od razu dają znać o tym, ze dzieje się coś nieprawidłowego. Ich brak może przysporzyć trudności w diagnostyce celiakii. Można jednak zauważyć opóźniony rozwój fizyczny.

Jest to również jeden z objawów, który występuje najczęściej u dzieci. Braki w stężeniu podstawowych składników odżywczych dają o sobie znać również poprzez stan i rozwój kości oraz mięśni. Zaburzenia takie mogą świadczyć o poważnej chorobie, jaka jest m. in. choroba trzewna.

Aleksandra Wiktor

© Copyright Bez glutenu 2021