Celiakia

Stan jamy ustnej u chorych na celiakię

Stan jamy ustnej u chorych na celiakię

W przypadku chorych na celiakie spożywanie pokarmów bogatych w gluten ma swoje przykre konsekwencje. Celiakia jest to choroba, która polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na gluten. Po jego spożyciu dochodzi do niszczenia kosmków jelita cienkiego.

Przez to, że jelito niszczeje, nieprawidłowo wchłaniają się substancje odżywcze z pokarmów. Ma to swoje konsekwencje dla całego organizmu.

W przypadku, gdzie celiakia jest prawie bezobjawowa, co zdarza się u większości chorych, zauważalne jest pogorszenie się stanu jamy ustnej. Bardzo często pojawiają się tam stany zapalne, pojawia się nieprzyjemny zapach, a także obrzęk i niewielkie, ale jednak odczuwalne, dolegliwości bólowe.

Afta, co to takiego?

Afty, które najczęściej pojawiają się u chorych, to stany zapalne w jamie ustnej, które charakteryzuje obrzęk i właśnie bolesność. Są to otwarte owrzodzenia, poryte zazwyczaj białym nalotem, które otoczone są zapalnym obrzękiem. Mogą pojawiać się zarówno w jamie ustnej jak i na języku czy wargach. Nawracające świadczą często o poważnej chorobie, w tym właśnie o celiakii.

Aleksandra Wiktor