Jak żyć z celiakią w Polsce?

Jeshoots.com z Unsplash
Jeshoots.com z Unsplash

Celiakia to choroba objawiająca się nieprawidłową reakcją organizmu na gluten, zawarty w często spożywanych produktach zbożowych.

Polska kuchnia jest znana na świecie jako syta, czasami ciężkostrawna, jednak pełna smaków i aromatów. Częstym produktem stosowanym w kuchni polskiej jest mąka, zwłaszcza ta pszenna. Wszelkiego rodzaju kluski, pierogi, naleśniki czy chleb – tak znane i lubiane przez Polaków, są niedozwolone dla osób cierpiących na celiakię.

Zamiast mąki pszennej?

Pszenny czy żytni chleb, często na zakwasie, to częsty dodatek do potraw, składnik zup. W Polsce chętnie je się go prawie do wszystkiego. Jako dodatki stosuje się również zamiennie wszelkiego rodzaju kluski, zacierki, które oparte są głównie na bazie mąki pszennej. Jednak nie zawsze trzeba całkowicie rezygnować z ulubionej kuchni polskiej z powodu celiakii. Istnieje wiele zamienników mąki pszennej, żytniej, które można stosować z powodzeniem w kuchni polskiej, jak np. mąka kukurydziana.

Robiąc zakupy warto też zwrócić uwagę na skład produktów gotowych, jak jogurty, wędliny – mogą one zawierać wypełniacze czy zagęstniki zawierające sporo glutenu. Czasami na etykiecie produktu można znaleźć symbol przekreślonego kłosa, który daje znak, ze jest to produkt bezglutenowy.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: