Kupowanie mąki jest prostym zadaniem, gdy możesz użyć mąki uniwersalnej, ale jeśli musi to być ta pozbawiona glutenu, wybór odpowiedniej staje się nieco bardziej skomplikowany.
Rodzaje mąk bezglutenowych – zrozumienie zasad ma tu znaczenie
Istnieje wiele rodzajów mąki bezglutenowej, a jeśli chodzi o ich używanie, tutaj zmieniają się wszystkie zwykłe zasady. Dlatego przygotowaliśmy najpopularniejsze rodzaje mąk bezglutenowych – opisane w niniejszym poradniku. Oczywiście nie musi to być konkretnie mąka jaglana czy inna, bowiem można kupić bezglutenową uniwersalną mieszankę mąki – w sklepach dostępne są naprawdę świetne mieszanki. Jednak podstawowa wiedza na temat rodzajów jest niezbędna, gdy chce się podejmować rozważną i świadomą decyzję. Jeśli jednak zastanawiasz się nad eksperymentowaniem z różnymi mąkami bezglutenowymi lub zastanawiasz się, jakie są między nimi różnice, to ten poradnik jest dla Ciebie. Niektóre mąki zawierają więcej białka niż inne, a niektóre nie zawierają ziaren lub orzechów. Wiele z nich najlepiej stosować w niektórych rodzajach przepisów. Magazynowanie każdego rodzaju mąki bezglutenowej może być drogie, więc dobrze jest wiedzieć, której z nich naprawdę potrzebujesz, w zależności od tego, co pichcisz. Poniżej krótki wykaz najpopularniejszych rodzajów bezglutenowych mąk, które można łatwo znaleźć, wraz z krótkim opisem do czego najlepiej się nadają.
Mąka migdałowa
Mąka migdałowa (zwana także mączką migdałową) jest wytwarzana z drobno zmielonych blanszowanych migdałów. Ponieważ jest wykonana z orzechów, nie zawiera ziarna. Mąka migdałowa ma niską zawartość węglowodanów, wysoką zawartość błonnika i wysoką zawartość białka. Zawiera również wiele witamin i minerałów, w tym żelazo, magnez, wapń, potas i witaminę E. Mąka migdałowa jest przydatna we wszystkich rodzajach przepisów, zarówno słodkich, jak i pikantnych. Idealnie nadaje się, gdy chcesz upiec domowe ciasteczka z masłem orzechowym.
Mąka amarantusowa
Jeśli chodzi o rodzaje mąk bezglutenowych: amarantowa jest bardzo popularna. Mąka z amarantu jest wytwarzana z nasion rośliny amarantusa. Mimo iż jest zrobiona z nasion i dlatego nie zawiera ziarna, amarant jest nazywany starożytnym ziarnem. Ta mąka ma wysoką zawartość białka, a także żelaza, witamin z grupy B, potasu, wapnia i magnezu. Mąka amarantowa ma orzechowy smak, więc jest doskonałym wyborem do babeczek, ciastek, pieczywa – tworzy delikatne wypieki.
Mąka ryżowa
Brązowa mąka ryżowa jest mielona z brązowego ryżu, więc jest gęstsza niż biała mąka ryżowa i zawiera białko i błonnik. Mąka z brązowego ryżu ma orzechowy smak, a ponieważ jest ciężka, najlepiej działa w połączeniu z innymi mąkami. Może być stosowany zarówno w słodkich, jak i pikantnych przepisach.
Mąka jaglana
Mąka jaglana pochodzi z nasion prosa, które pochodzą z rodziny traw. Jest bardzo populara. Mąka jaglana jest bezglutenowa – zawiera białka, żelazo, wapń i witaminy. Ma lekki, orzechowy smak i jest niezwykle wszechstronna, dobrze współpracuje z innymi mąkami we wszystkich przepisach: od śniadania do deseru. Mąkę jaglaną można również wykorzystać, jako zagęszczasz do zup i gulaszu.
*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.