Celiakia a zaburzenia wzrostu u dzieci

Celiakia a zaburzenia wzrostu u dzieci

Choroba trzewna to nie tylko dolegliwość osób dorosłych. Celiakia bardzo często mylona jest z alergią na gluten. Niesłusznie, ponieważ może ona prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Nie jest to typowa reakcja alergiczna, w przypadku chorych spożycie glutenu powoduje niszczenie jelita cienkiego.

W efekcie dochodzi do upośledzenia we wchłanianiu pokarmu i składników odżywczych. Rzutuje to na cały organizm.

Celiakia często daje o sobie znać poprzez układ pokarmowy. Chorzy skarżą się na częste biegunki, wymioty, wzdęcia. Jednak to tylko niektóre objawy. Możliwe jest odczuwanie zmęczenia, a także zapadalność na poważne choroby, jak cukrzyca, osteoporoza czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Celiakia u dzieci

Choroba nie oszczędza także dzieci – w wyniku słabego wchłaniania składników odżywczych mogą u nich wystąpić zaburzenia wzrostu. W tym wypadku nie jest to tylko spadek wagi, ale poważne problemy ze strony kości, mięśni. Celiakia to choroba nieuleczalna, zatem aby zapobiec objawom należy przez całe życie prowadzi dietę bezglutenową.

Aleksandra Wiktor

 

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: