Jak poradzić sobie z refluksem u dziecka?

Vitolda Klein z Unsplash
Vitolda Klein z Unsplash

Refluks u dzieci to nieprzyjemne schorzenie, które przybiera mniej lub bardziej uciążliwe objawy. U najmłodszych, czyli niemowlaków, należy odróżnić refluks od ulewania, które przebiega podobnie.  Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku treść pokarmowa wraca do przełyku, wywołując popularną zgagę.

Refluks u dzieci – przyczyny i sposoby radzenia sobie ze schorzeniem

Problemy zaczynają się wtedy, kiedy nie działa prawidłowo dolny zwieracz przełyku. Zbyt słabe napięcie jego mięśni i za częste ich rozluźnianie powoduje ww. dolegliwości. Jeśli dzieje się to po jedzeniu i jest zjawiskiem krótkotrwałym, to można mówić o naturalnym procesie fizjologicznym. Oprócz nieprawidłowości w działaniu zwieracza przełyku trzeba też wspomnieć o innych przyczynach. Są nimi np. wrodzona niedrożność przełyku, przepuklina przełyku, problemy z opróżnianiem żołądka, ale też mukowiscydoza. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie przyczyn, aby móc wdrożyć stosowne leczenie.

Jakie objawy powoduje refluks u dzieci? Co może świadczyć o schorzeniu?

Refluks u dzieci starszych przebiega podobnie jak u dorosłych. Najczęstsze symptomy refluksu to zgaga, kwaśne odbijanie, niechęć do jedzenia, kaszel, chrypka, trudność w połykaniu pokarmu, ból w nadbrzuszu oraz drażliwość. Obserwuje się także u niektórych dzieci spadek masy ciała wynikający z braku apetytu. Wymienione wyżej objawy są najpowszechniejsze. W razie zaobserwowania ich u dziecka należy skontaktować się z lekarzem w celu zbadania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Najczęściej podawane są leki zobojętniające kwas solny i podwyższające pH treści żołądka.

Refluks u dzieci wymaga stosowania odpowiedniej diety. Co można jeść, a czego należy unikać?

Na pewno nie można jeść słodyczy i ostrych potraw. Trzeba również wyeliminować tłuste dania, słone przekąski i tłusty nabiał.  Nie można podawać też soków pomidorowych, pomarańczowych, cytrynowych i grejpfrutowych. Natomiast na talerzu dziecka powinny znaleźć się kaszki, chude mięso, pieczona ryba, musy owocowe zagęszczone skrobią. W przypadku pojawienia się refluksu u dziecka warto przygotowywać mu posiłki na bazie gotowanych warzyw (oprócz tych wydymających), mleka, czy jarzynowych zupek. Trzeba też pamiętać o tym, aby posiłki podawać częściej, ale w mniejszych ilościach.

Refluks u dzieci trzeba leczyć, aby nie doszło do niepotrzebnych powikłań. Mogą być nimi nawracające zapalenie gardła lub krtani czy rozwój próchnicy. Zawsze też lepiej dbać o profilaktykę antyrefluksową. Dobra dieta, więcej ruchu i zdrowy styl życia, to tylko kilka z wielu elementów zdrowego trybu życia.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: