Wychowywanie dzieci to trudna sztuka, która wymaga swoistego rodzaju połączenia życiowej mądrości, miłości, stanowczości, opanowania i ponadprzeciętnej cierpliwości. Z biegiem lat będzie coraz trudniej, a wraz z kolejnymi etapami dorastania pociechy wciąż przybywa nowych problemów.
Rodzice dzieci cierpiących na nadwrażliwość pokarmową wywoływaną przez gluten mogą potrzebować jeszcze więcej cierpliwości i zdolności trzeźwego myślenia, gdy ich maluch pójdzie do przedszkola.
Na co dzień, w domowych warunkach przygotowanie posiłków dla bezglutenowców nie stanowi dużego problemu. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy nie brakuje urozmaiconych produktów i półproduktów na półkach zwykłych hipermarketów. Ciastka, paróweczki, musli, chleb, wędlina i wiele innych, które niczym nie odbiegają od standardowych produktów kupowanych przez zdrowych klientów sklepów. Ich zasadniczą zaletą jest to, że są całkowicie wolne od glutenu, a sam alergik lub jego opiekun nie musi już pieczołowicie kontrolować każdego nowego zakupu.
Prawdziwe problemy mogą zacząć się w momencie, gdy dziecko pójdzie do przedszkola. Konieczne jest, aby poinformować placówkę o chorobie dziecka i jego nietolerancji produktów zawierających gluten. Jeżeli dziecko będzie jadło posiłki wraz z innymi dziećmi, niezbędne będzie przygotowanie specjalnego menu tylko dla niego. Nie zmienia to jednak faktu, że dzieci często „podjadają” sobie z talerza, a tym samym mały alergik naraża się na wystąpienie niebezpiecznych reakcji organizmu na kontakt z substancją uczulającą.
Niezwykle ważne jest, aby rodzice malucha z alergią pokarmową od samego początku stara się wyjaśnić, z jakich powodów nie może jeść określonych produktów. Tłumacząc dziecku systematycznie, że jego organizm źle reaguje na jedzenie inne niż to które dostaje, pozwala zmniejszyć ryzyko, że samo sięgnie po „zakazane”.
Alergie występujące u dzieci są często przypadkami do całkowitego wyleczenia. Ważne jest jednak unikanie alergenu, a także stosowanie się do zaleceń lekarza. Cyklicznie powtarzane badania pozwolą zachować pełną kontrolę nad stanem zdrowia dziecka, a także pozwolą zweryfikować efekty leczenia.