Czym są wymienniki węglowodanowe i jak je policzyć?

Brooke Lark z Unsplash
Brooke Lark z Unsplash

Dieta jest dla pacjentów z cukrzycą jednym z najważniejszych elementów leczenia. Tylko wyrównanie cukrzycy ograniczy jej negatywny wpływ na organizm. Prawidłowe żywienie jest tutaj kluczowym czynnikiem. Pacjent musi mieć świadomość, jak jego wybory żywieniowe przekładają się na przebieg choroby. W żywieniu osób z cukrzycą bardzo często pojawia się pojęcie wymienników węglowodanowych. Czym są wymienniki węglowodanowe i jak je obliczyć?

Wymienniki węglowodanowe co to jest?

Wpisując w wyszukiwarkę „wymienniki węglowodanowe co to”, znaleźć można wiele różnych odpowiedzi. Niekoniecznie są one zrozumiałe dla osób niemających doświadczenia z żywieniem człowieka. Ujmując to, najprościej jak się da. Wymienniki węglowodanowe to jednostka miary, podobnie jak litry czy metry. Określa ona ilość węglowodanów zawartą w produktach. Pozwala łatwo stwierdzić, jaką ilość poszczególnych produktów może zjeść osoba z cukrzycą.

Jeden wymiennik węglowodanowy to masa produktu dostarczająca 10g węglowodanów przyswajalnych. Różne produkty mają różną zawartość węglowodanów. Aby osoby z cukrzycą mogły łatwo wymieniać produkty w swojej diecie, opracowano właśnie system wymienników węglowodanowych. Dla przykładu 100g banana będzie zawierało znacznie więcej wymienników węglowodanowych niż 100g piersi z kurczaka. 1 WW przekłada się na konkretną ilość produktu, którą diabetyk może spożyć. Wymienniki węglowodanowe pomagają:

  • Dbać o różnorodność diety
  • Kontrolować stężenie glukozy we krwi
  • Utrzymywać prawidłowe relacje z jedzeniem
  • Wyrównać cukrzycę

Wymienniki węglowodanowe jak obliczyć?

Jeden wymiennik węglowodanowy to równowartość 10g węglowodanów przyswajalnych. Czym są węglowodany przyswajalne? To całkowita ilość węglowodanów w produkcie, od której odjęty został błonnik pokarmowy. Do obliczania wymienników węglowodanowych niezbędna będzie waga kuchenna i znajomość ilości węglowodanów w poszczególnych produktach. Takie informacje na szczęście łatwo znaleźć w internecie albo na etykiecie produktu.

Oto przykład, jak obliczyć wymienniki węglowodanowe. Więcej podobnych przykładów można znaleźć na stronie https://diabetyk24.pl/blog-section/liczymy-ww-i-wbt.html. Dany produkt zawiera 40g węglowodanów i 5g błonnika w 100g. Aby obliczyć, ile gramów produktu jest równe 1 WW, należy najpierw odjąć błonnik od całkowitej ilości węglowodanów. Daje to 35g węglowodanów przyswajalnych w 100g. Następnie należy ułożyć proporcję.

100 gramów produktu = 35g węglowodanów przyswajalnych

X gramów produktu = 10g węglowodanów przyswajalnych

35x = 1000

1000 : 35= 28,6

Wynika z tego, że 1 WW to 28,6 gramów produktu.

Dlaczego oblicza się wymienniki węglowodanowe?

System wymienników węglowodanowych jest szczególnie istotny dla pacjentów leczonych insuliną. Każdy posiłek podnosi stężenie glukozy we krwi, co u zdrowego człowieka skutkuje wydzielaniem insuliny. Organizm wykorzystując zasadę sprzężenia zwrotnego, dobrze wie, ile insuliny musi wydzielić do krwi. W przypadku diabetyków pacjent sam musi wiedzieć, ile insuliny podać. W ustaleniu odpowiedniej ilości pomagają właśnie wymienniki węglowodanowe.

Czym są wymienniki białkowo-tłuszczowe?

Podobną miarą do wymienników węglowodanowych są wymienniki białkowo-tłuszczowe. 1 WBT jest równy 100kcal pochodzącym z białka oraz tłuszczu. Obliczanie ich jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku wymienników węglowodanowych. Pozwalają one jednak w jeszcze większym stopniu kontrolować dietę i stężenie glukozy we krwi. Więcej informacji na temat wymienników białkowo-tłuszczowych można znaleźć na stronie https://diabetyk24.pl/.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: