Maltitol – co warto o nim wiedzieć?

Sharon McCutcheon z Unsplash
Sharon McCutcheon z Unsplash

Każdy diabetyk zdaje sobie sprawę, że cukier powinien być wykluczony z jego codziennej diety. Niestety nie wszyscy są w stanie wypić herbatę bez cukru czy zrezygnować z domowych deserów, w których jednym z głównych składników jest cukier. Świadomość cukrzyków jednak rośnie i wiele z nich rozumie niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą spożycie cukru. Obecnie na rynku jest wiele doskonałych zamienników cukru, które słodkością nie ustępują wszechobecnemu cukrowi. Jednym z nich jest maltitol. Czy maltitol jest szkodliwy? Ile właściwie ma kalorii i czym różni się od cukru? 

Maltitol a cukier — różnice

Słodki smak nie jest jedynie domeną tradycyjnego cukru białego, który powoduje w organizmie więcej szkód, niż pożytku. Nie od dziś wiadomo, że jest jedną z przyczyn otyłości na świecie, która obecnie jest chorobą cywilizacyjną, na którą rocznie umiera 4 mln ludzi. To, że cukier powinien być ograniczony w diecie zdrowej osoby, wiedzą nawet dzieci. Nie inaczej jest w przypadku cukrzyków, którzy jeszcze bardziej muszą dbać o to, by ilość dostarczanego wraz z pożywieniem cukru, była jak najmniejsza. Diabetycy nie muszą jednak rezygnować ze słodkiego smaku, wykluczając jednak spożycie cukru białego. W sklepie Diabetyk24 każdy cukrzyk może kupić bezpieczne słodycze, bazujące na zamiennikach cukru, które nie są szkodliwe dla zdrowia. 

By było to możliwe, warto zagłębić się w temat zamienników cukrów. Jednym z nich jest maltitol, który stanowi składnik wielu gotowych słodyczy dedykowanych dla osób na dietach oraz cukrzyków. Maltitol to związek, który należy do grupy polialkoholi, których inna nazwa to poliole. Naturalnie występuje w owocach, takich jak jabłka czy gruszki.

Ale czym maltitol różni się od cukru? Różnica pomiędzy tymi dwoma substancjami słodzącymi jest znaczna. Oto najważniejsze różnice pomiędzy maltitolem a cukrem.

  • Maltitol ma o połowę mniej kalorii niż biały cukier,
  • Jaki IG ma Maltitol? Ma niższy indeks glikemiczny od cukru, wynoszący 35.
  • W przeciwieństwie do cukru może być stosowany przez cukrzyków.
  • Maltitol ma 200 kcal, natomiast cukier prawie 400.

Szkodliwość maltitolu

Maltitol jest pochodzenia naturalnego, więc jego spożycie jest znacznie bezpieczniejsze niż białego cukru. Nie udowodniono żadnych poważnych skutków ubocznych, podczas regularnego spożycia produktów, w których składzie znajduje się maltitol. Maltitol, jak i wszystkie poliole, ma tendencję do fermentowania w jelitach, gdy spożywany jest w zbyt dużych ilościach. Efektem są dokuczliwe biegunki, wzdęcia i gazy. Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji, należy przypatrzeć się swojej diecie i przeanalizować, czy maltitolu oraz innych polioli nie dostarczamy w zbyt dużych ilościach. Wszystkie niezbędne informacje na temat szkodliwości maltitolu zebrane są w jednym artykule na portalu Diabetyk24, z którym powinien zapoznać się każdy cukrzyk. 

Co ciekawe, maltitol może być spożywany przez kobiety ciężarne oraz dzieci. Substancja ta nie jest metabolizowana w jamie ustnej, co sprawia, że w przeciwieństwie do cukru nie wpływa negatywnie na zęby i nie przyczynia się do rozwoju próchnicy. Przyjęło się, że dzieci nie powinny dostarczać wraz z pożywieniem więcej niż 15 g maltitolu.

Jak używać maltitolu?

Maltitol można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, także tych internetowych. Maltitol znajdziemy w smakołykach dedykowanych dla cukrzyków, takich jak czekolady, ciastka czy cukierki. Doskonale oddaje słodki smak, więc słodycze z maltitolem są rewelacyjnym zamiennikiem dla tych tradycyjnych. Maltitol można wykorzystywać jak każdy inny słodzik:

  • Do słodzenia kawy lub herbaty,
  • Do robienia domowych dżemów i konfitur,
  • Do domowych ciastek i wypieków bez cukru.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: