Obozy bezglutenowe dla dzieci i młodzieży

Chorzy na celiaklię nie tolerują glutenu, czyli białka występującego w niektórych zbożach, w tym pszenicy. Tej dolegliwości nie należy lekceważyć, ponieważ stopniowo niszczy organizm i zwiększa ryzyko anemii, osteoporozy oraz zaburzeń o charakterze neurologicznym.

Niestety, firmy farmaceutyczne nie opracowały leku na celiaklię. Osoby, które zmagają się z tą chorobą, muszą wyeliminować gluten ze swojej diety. W związku z tym nie mogą spożywać produktów, które zawierają mąkę, kaszę lub płatki uzyskane z pszenicy, orkiszu, jęczmienia, żyta i zwykłego owsa.

Wyeliminowanie tych składników z codziennej diety stanowi nie lada wyzwanie. Mąka jest popularnym zagęszczaczem wykorzystywanym przez przemysł spożywczy. Chorzy na celiaklię nie mogą spożywać posiłków w restauracjach i przydrożnych barach, ponieważ pracownicy gastronomii zazwyczaj nie są w stanie ocenić, czy ich dania zawierają gluten.

W przypadku dzieci sytuacja jest skomplikowana. Anachroniczne stołówki nie uwzględniają schorzeń pokarmowych. Tego typu punkty zazwyczaj oferują jeden rodzaj zupy. Rodzice często boją się wysyłać swoje pociechy na letnie kolonie. Z pomocą przychodzą organizacje pozarządowe, które skupiają chorych na celiaklię i wysyłają ich na obozy dla bezglutenowców.

© Copyright Bez glutenu 2021