W przypadku celiaklii mamy do czynienia z chorobą zapalną jelita cienkiego, spowodowaną spożyciem glutenu przez osoby, u których występuje genetycznie uwarunkowana nietolerancja glutenu.
Gluten jest białkiem, które występuje u niektórych zbóż. Ten związek znajdziemy w pszenicy, orkiszu, jęczmieniu, życie i zwykłym owsie. Czasem nasz organizm nieprawidłowo ocenia ryzyko. W przypadku celiaklii mamy do czynienia z odpowiedzią immunologiczną na gluten.
Wskutek zaistniałych przemian dochodzi do zniszczenia błony śluzowej jelita cienkiego i zaniku kosmyków jelitowych. Te ostatnie odgrywają istotną rolę w przyswajaniu składników pokarmowych. W konsekwencji mamy do czynienia z zespołem złego wchłaniania.
Mianem glutenu określa się substancję białkową, która składa się gliadyny (białko pszenicy z grupy prolamin) oraz gluteniny (białko z grupy glutelin pszenicy). Celiaklię wywołuje gliadyna. Do glutenu zalicza się również prolaminy innych zbóż tj. sekalina (prolamina z żyta), hordeina (z jęczmienia) i awenina (owies). Objawów celiaklii nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona choroba niszczy organizm.
*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.