Konsekwencje nieleczenia celiakii

Celiaklię definiujemy jako chorobę, która polega na nietolerancji glutenu, czyli białka występującego w wielu zbożach. Przeprowadzone badania wskazują, iż z tym schorzeniem boryka się co najmniej 1% ludności.

Niestety, celiaklia charakteryzuje się niewielką wykrywalnością. Przypuszcza się, że lekarze diagnozują 5% wszystkich przypadków. Specjaliści często nie zdają sobie sprawy, że dolegliwości, na które skarży się pacjent, mają związek z celiaklią.

Jeśli leczenie nie zostanie podjęte stosunkowo szybko, należy liczyć się z poważnymi powikłaniami. W wyniku zaburzeń ze strony systemu odpornościowego organizm traktuje gluten jak potencjalne zagrożenie i tym samym uruchamia kaskadę reakcji immunologicznych. Opisany proces prowadzi do zniszczenia błony śluzowej jelita cienkiego i zaniku kosmków jelitowych. Te ostatnie uczestniczą w przyswajaniu składników odżywczych.

Niedobór witamin i minerałów odbija się negatywnie na zdrowiu człowieka. Wśród chorób, będących następstwem nieleczonej celiaklii, wymienia się: osteoporozę, depresję, nowotwory, zaburzenia psychiczne i problemy z płodnością. W związku z tym nie należy lekceważyć objawów tej groźnej choroby.

© Copyright Bez glutenu 2021