Jakie są wskazania do wykonywania badań na celiakię?

Celiakia, inaczej choroba trzewna, to dolegliwość, której nie należy mylić z alergią na gluten.

Głównymi objawami reakcji alergicznej na gluten są wymioty, biegunka, zmiany skórne lub trudności z oddychaniem, czyli dolegliwości typowe dla uczulenia. Celiakia jednak nie jest reakcja alergiczną, a uwarunkowana jest nieprawidłową reakcją autoimmunologiczną, która powoduje nietolerancję glutenu. Jest uwarunkowana genetycznie i niestety, nie jest uleczalna.

Celiakia – co powoduje?

Gluten działa nieprawidłowo na jelito cienkie, powodując jego niszczenie, a konkretnie zanik kosmyków, które niezbędne są w procesie trawienia. Przez ich braki wchłanianie składników pokarmowych jest nieprawidłowe, a w efekcie organizm otrzymuje ich za mało. Jest to bardzo niebezpieczne, bo prowadzi do rozwoju szeregu innych chorób.

Kiedy wykonać badania?

Wskazaniem do wykonania badania na celiakie są takie dolegliwości jak – zapalenie tarczycy, niedobory żelaza, cukrzyca, zespół Downa, zapalenie jelita grubego, osteoporoza, marskość wątroby czy opryszczkowate zapalenie skóry. Ponadto, uwagę powinny zwrócić dolegliwości brzuszne i jelitowe, opóźnienie rozwoju dziecka, nowotwory czy zaburzenia psychiczne.

Aleksandra Wiktor

© Copyright Bez glutenu 2021