Celiakia – choroba dzieci i dorosłych

celiakia

Nieprawidłowa reakcja organizmu na gluten nie zawsze oznacza zwykłą alergię.

Celiakia to choroba – nie jest zwyczajną alergią na gluten. Jest to choroba immunologiczna, która objawia się tym, że każdorazowe spożycie posiłku zawierającego toksyczny dla chorego gluten, powoduje niszczenie jelita cienkiego. Ma to konsekwencje w postaci nieprawidłowego wchłaniania się pokarmu. Może zatem powodować różne choroby.

Celiakia jest schorzeniem, które uwarunkowane jest genetycznie. Nie ma odpowiedniego wieku, kiedy zaczyna się objawiać. Dlatego chorzy powinni stosować odpowiednią dietę. Posiłki bezglutenowe powinny być włączone do diety już u dzieci od najmłodszych lat, aby zapobiec nieprzyjemnym konsekwencją związanym z niszczeniem kosmków jelita.

Celiakia – jakie są jej objawy?

Choroba może rzutować na wszystko, od układu pokarmowego poprzez krwionośny, kostny aż do oddechowego. Celiakia może być przyczyną wielu poważnych schorzeń, stąd ważna jest odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza. Inaczej może dojść do trwałych uszkodzeń. Jej objawy są początkowo związane z układem pokarmowym: mogą występować biegunki, wzdęcia. U dzieci natomiast zauważalne są często kłopoty ze wzrostem, z powodu nieprawidłowego wchłaniania się wapnia.

Aleksandra Wiktor

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Bez glutenu 2020