Z czego powstaje mąka bezglutenowa?

Fotografia dostarczona przez partnera
Fotografia dostarczona przez partnera

Zalecenie stosowania diety bezglutenowej może być okresowe lub jako konieczny sposób żywienia na całe życie. Mąka bez glutenu to podstawowy składnik, z którego powstają bazowe produkty w takiej diecie czyli chleb i inne codzienne pieczywo.

Chleb – produkt jedzony codziennie

Chleb to podstawowy składnik codziennego odżywiania. To też tradycyjny symbol dzielenia się i podstawy życia. Od pokoleń pieczono go w każdej kuchni. Obecnie coraz więcej osób wraca do samodzielnego przygotowania pieczywa. Dostępne są specjalne urządzenia do pieczenia o rozmiarach, które zmieści się w każdej kuchni. Nie trzeba mieć własnego dużego chlebowego pieca. W diecie z wykluczeniami pieczywo z mąki bez glutenu jest również  bardzo ważnym produktem.

Mąki bezglutenowe – mieszanki do wypieku

Wypiek chleba z mąki bez glutenu najlepiej zacząć od gotowych mieszanek. Robiąc  zakupy online z dostawą do domu w Organic Market można zamówić takie mąki bezglutenowe w jakości ekologicznej. Mix pan cereal to mieszanka do wypieku chleba pełnoziarnistego, w której występuje ryżowa mąka razowa bezglutenowa. Mix pan classic to klasyczna mieszanka do wypieku chleba. Mieszanki, w których jest bezglutenowa mąka wzbogacone są w gumę guar czyli naturalną substancję zagęszczającą. Mehl Farine to uniwersalna mieszanka, na którą składają się mąki bezglutenowe: ryżowa i kukurydziana.

Bezglutenowa mąka – z czego powstaje?

Gluten to białko występujące w pszenicy, orkiszu, kamucie, samopszy, płaskurce, życie i jęczmieniu. Mąka bezglutenowa uzyskiwana jest z ziaren i nasion, które naturalnie nie zawierają glutenu. Taka mąka bez glutenu może być zrobiona przez każdego za pomocą miksera. Trzeba mieć jednak pewność, że użyte ziarna nie miały kontaktu z glutenem podczas wzrostu, zbioru i pakowania. Bezglutenowa mąka powstaje z ziaren: ryżu, kukurydzy, prosa, gryki, quinoa, sorgo, teff i amarantusa. Ziarna roślin strączkowych też są dobrym źródłem na mąkę bez glutenu.

Mąka bez glutenu z orzechów

Mąka bezglutenowa z orzechów to bardzo cenny dodatek do ciast i wypieków, zarówno pod względem smaku jak i zalet technologicznych. Bezglutenowa mąka migdałowa ułatwia uzyskanie dobrej struktury ciasta i nadaje mu lepkości, chociaż jest to mąka bez glutenu. Mąki bezglutenowe z orzechów mają przyjemny łagodny smak co pozwala na ograniczenie dodawania do ciasta środków słodzących i tłuszczów. Robiąc zakupy online z dostawą do domu w Organic Market warto wypróbować w pieczywie i ciastach takie mąki bez glutenu.

Co to jest mąka razowa bezglutenowa?

Mąka razowa bezglutenowa, analogicznie jak w przypadku mąki z ziaren glutenowych, powstaje poprzez zmielenie całego, nieoczyszczonego ziarna. Dlatego mąka razowa bezglutenowa zawiera wszystkie cenne składniki zboża, ziarna, pestek czy orzechów, z których powstaje. Dieta bezglutenowa ma wiele wykluczeń żywieniowych więc mąka razowa bezglutenowa jest cennym dodatkiem do diety.

Owsiana mąka bez glutenu

Owies jeszcze parę lat temu był wymieniany w zestawie zbóż zawierających gluten. Okazało się, że owies rosnąc na polu jest bardzo podatny na „zanieczyszczenie” ziarnami zbóż glutenowych, a zwłaszcza pszenicy. Warto było temu zaradzić, bo przecież owies jest bardzo odżywczym zbożem i bardzo cenna jest możliwość skorzystania z jego produktów w diecie bezglutenowej. Taka bezglutenowa mąka owsiana czy bezglutenowe płatki owsiane powstają w nadzorowanym procesie – od wysiania ziarna owsa na polach uprawnych, aż do produkcji gotowych płatków i maki bez glutenu.

*Treści zawarte na serwisie Bezglutenu.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Bezglutenu.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: